Cestujete se psem? Průvodce pro pohodlné a bezpečné cesty

Cestování se psem může být skvělým zážitkem, pokud je dobře naplánováno. Ať už se vydáte po Česku, nebo cestujete do Chorvatska k moři, je důležité myslet na pohodlí a bezpečnost vašeho chlupatého miláčka.

Cestování se psem po Česku i do zahraničí

Cestování se psem může být nezapomenutelným zážitkem. Ať už plánujete víkendový výlet do přírody, nebo delší dovolenou, je důležité myslet na specifické potřeby vašeho psa. Příprava zahrnuje nejen logistické aspekty, ale také dodržování pravidel a předpisů, které se mohou lišit v závislosti na destinaci.

Cestování se psem v autě

Jak přepravovat psa v autě? Ideální jsou speciální bezpečnostní pásy pro psy nebo přepravka, která zajistí, že zvíře nebude v případě nehody ohroženo. Plánujte také pravidelné přestávky, aby se pes mohl protáhnout a napít. Jak dlouho vydrží pes v autě, závisí na jeho temperamentu, ale obecně se doporučuje zastavit každé 2–3 hodiny. Nezapomeňte, že pokud s cestováním začínáte, je potřeba delší trasy postupně trénovat. Pokud vám pejsek v autě nevydrží, zkuste ho naučit pozitivní metodou nejprve na přepravku mimo auto a až poté cestujte. Případně do přepravky můžete přidat jeho oblíbenou hračku.

Cestování se psem autobusem

Při cestování se psem autobusem se zavčas informujte o pravidlech přepravy zvířat u dopravce. Většinou je nutné mít chlupáče ve speciální přepravce nebo na vodítku s náhubkem.

Cestování se psem letadlem

Cestování se psem letadlem může být náročnější. V předstihu si zjistěte u letecké společnosti, jaká má pravidla. Obvykle platí, že psi do určité hmotnosti mohou cestovat v kabině v přepravce.

TIP: Některé země mohou mít specifické požadavky na karanténu. I s tím je nutné při cestování se psem počítat!

Identifikace zvířete mikročipem

Mikročip je při cestách do zahraničí důležitý. Poskytuje spolehlivou metodu identifikace psa, která je uznávána na mezinárodní úrovni. V mnoha zemích je mikročip vyžadován jako součást vstupních pravidel, aby se zajistilo, že zvířata splňují místní veterinární předpisy a standardy pro zdravotní bezpečnost.

Očkování proti vzteklině a odčervení

Před cestou do zahraničí by měl být pes očkován proti vzteklině a také preventivně odčerven. Tyto kroky jsou důležité pro ochranu vašeho psa i ostatních zvířat. Do některých zemí je dobré se opatřit i tabletkou proti srdečním červům a to hlavně v letních měsících. 

Kde vyřídit pas pro psa?

Cestovní pas pro psa lze vyřídit u veterináře. Pas obsahuje údaje o majiteli, psovi a jeho očkování. Je nutný pro cestování se psem do zahraničí. Pozor, v cestovním pasu psa musí být i platné očkování proti vzteklině, myslete na to, že pokud pas nevlastníte, musíte psa přeočkovat do nového cestovního pasu.

Co si vzít s sebou na cestu?

Bezpečnostní pásy či přepravka pro psy

Bezpečnostní pásy nebo přepravka zajistí, že pes bude během cesty v bezpečí. Za nás doporučujeme kvalitní přepravku, která psa ochrání v případě nehody. Bezpečností pásy nejsou uznávány ve všech zemích.

Antiparazitika, cestovní miska a láhev na vodu

Nezapomeňte na antiparazitika, cestovní misku a láhev na vodu, aby byl váš pes chráněn a hydratovaný. Zejména v letních měsících dbejte na dostatečný přísun tekutin. 

Vodítko, obojek a hygienické potřeby

Vždy mějte po ruce vodítko, obojek a hygienické potřeby pro svého psa (např. sáček na exkrementy). 

Cestovní krmivo pro snadnou přípravu

Cestovní krmivo je praktické a snadno připravitelné, což oceníte zejména na delších trasách. V našem eshopu si můžete vhodné krmivo pro vašeho mazlíčka vybrat. Našim mottem je „výživa s klidem” a cílem je spokojený pes, a to samozřejmě i na cestách.

Cestovní lékárnička pro psy

Psí lékárnička na cesty by měla obsahovat základní potřeby pro ošetření drobných zranění a zdravotních problémů. 

Někdy je dobré konzultovat obsah lékárničky s veterinářem, který může doporučit konkrétní produkty a léky vhodné pro potřeby vašeho psa.

Toto je náš obsah lékarničky pro psa, bez kterého nevyrazíme ani na menší výlet:

  • Koban – samolepicí flexibilní obinadlo
  • Botičky – nejlepší pomocník při zatrženém drápku a nebo roztrženém polštářku
  • Pinzeta na klíšťata
  • Dezinfekce
  • Gáza
  • Obinadlo (i škrtící)
  • Izotermická folie - proti prochladnutí při zranění
  • Rukavice
  • Náplast hladká i s polštářkem
  • Ocelové nůžky s kulatou špičkou
  • Léky na průjem u psa - Enterozoo gel, smecta, černé uhlí
  • Peroxid vodíku - na vyvolání zvracení (pozor, zřeďte na 1% peroxid vodíku), v dávce 1ml/kg váhy psa
  • Léky na alergii - například Zyrtec, v dávce 1 mg/kg/ 24 hodin
  • Kapky do očí a uší, pokud má váš pejsek problémy
  • Léky, které váš pes pravidelně užívá

* dávkování je pouze orientační, vždy se ujistěte u svého veterináře

Hračky a pamlsky chlupáče zabaví

Nezapomeňte na výlet přibalit oblíbenou hračku. S výběrem vhodných pamlsků na cestu vám v našem eshopu rádi pomůžeme. Najdete zde širokou nabídku, což určitě vy, váš pes i okolí na cestách velmi oceníte.

Cestování se štěňaty má svoje specifika

spokodoggo-blog-sablona (6)

Cestování se štěňaty vyžaduje ještě větší pozornost, zejména co se týče pravidelných přestávek a socializace s novým prostředím. Štěňata mohou být citlivější na změny, proto je důležité zajistit jejich pohodlí.

Přejeme vám šťastnou a bezstarostnou cestu plnou nezapomenutelných zážitků!